Bluszczyk kurdybanek – bis

Bluszczyk kurdybanek – jak już pisałam  w ubiegłym roku – to doskonała roślina okrywowa. Pora jednak zweryfikować trochę moje obserwacje na jego temat. Na szczęście korekta jest tylko jedna, więc niewiele się pomyliłam.

Wcześniej pisałam, że jest właściwie zimozielony, ale jednak nie jest. To znaczy, gdyby miał odpowiednie warunki w zimie, to pewnie zielone liście dotrwałyby  do wiosny, ale trzeba przyjąć, że na zimę gubi liście. Podczas ubiegłej zimy, kiedy było trochę śniegu, część liści przetrwała i od razu na wiosnę był zielony. Podczas tej zimy praktycznie nie było śniegu i chyba to mu zaszkodziło.

Wygląda na to, że największym wrogiem bluszczyka kurdybanka jest susza, związana m.in. z bezśnieżną zimą. Może właśnie dlatego tej wiosny wygląda trochę biednie – jeśli chodzi o liście. Zakwitł jednak w kwietniu pięknie i bogato – jak zwykle. Dzięki temu krajobraz zyskał trochę koloru fioletowego.

bluszczyk kurdybanek – kwiecień

Ostatnia zima była bardzo łagodna, co sprzyjało wszelkiego rodzaju podziemnym gryzoniom. Najwyraźniej ich życie rodzinne w ostatnich półroczu było bardzo udane, bo populacja zwiększyła się do tego stopnia, że są wszędzie i wysadzają wszystko na swojej drodze. Ich ofiarą stał się także mój bluszczyk kurdybanek – skarpa na której rośnie została całkowicie przeorana.

Tak czy owak to roślina bardzo odporna i mimo wszystko niezawodna. Po chwilowym załamaniu formy na pewno szybko się zregeneruje. Ważną zaletą bluszczyka kurdybanka jest tez fakt, że kwitnie w momencie,  gdy wiśnie czy rzepak dopiero zaczynają kwitnąć i jest oblegany przez wszelkiego rodzaju owady. Jest w stanie przetrwać na bardzo suchym terenie. Trochę się wtedy męczy, ale ciężko go uśmiercić. W tej chwili regeneruje się po wiosennej suszy, a ponieważ pada od trzech dni i ma padać nadal (na szczęście!) to jest bardzo prawdopodobne, że za tydzień/ dwa będzie z niego szczelna, zielona pierzyna.

Jeśli więc pojawi się gdzieś w ogrodzie znienacka, to warto go zostawić. Sam w sobie jest ozdobą i zagłuszy przy okazji inne chwasty, choć sam właściwie tez jest chwastem.

Bluszczyk kurdybanek – doskonała roślina okrywowa

bluszczyk kurdybanek
bluszczyk kurdybanek z bluszczem pospolitym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *