Byliny atrakcyjne późnym latem

Późne lato oznacza że większość bylin już przekwitła i zaczynamy czekać na ozdobne trawy. Jest jednak kilka gatunków bylin, które we wrześniu ożywią wyblakłe rabaty i utrzymają nastrój lata.

Pierwszą byliną która przychodzi mi do głowy jest jesienny zawilec, ale tej rośliny w ogrodzie nie mam – dlatego że wszyscy obok mają 🙂

Najcenniejsza późnym latem jest u mnie rudbekia (rudbeckia), która pokrojem przypomina jeżówkę ale jest typową byliną późnego lata i nawet jesieni.

rudbekia (rudbeckia)
rudbekia (rudbeckia) fulgida Goldsturm

Rudbekia kwitnie razem z jeżówkami (zaczyna trochę później), ale kwitnie znacznie dłużej. We wrześniu, kiedy jeżówki blakną albo zupełnie zasychają, rudbekia „świeci” na rabatach i odciąga uwagę od innych, już nieatrakcyjnych roślin. Warto posadzić ją w miejscach, które o tej porze roku trochę straszą. Jej intensywny żółty kolor to uczta dla oczu ludzi i raj dla owadów. Najpopularniejszą rudbekią odmianową  jest rudbekia lśniąca Goldsturm – Rudbeckia fulgida Goldsturm (czasem jest napisane Golstrum). Ma zwarty pokrój, nie jest wysoka i kwitnie bardzo obficie. Dobrze wygląda sadzona grupami. Jest jednak wrażliwa na letnią suszę.

Rudbeckia fulgida Goldsturm

Za to rudbekia nieodmianowa urośnie wszędzie i przetrwa największa suszę – u mnie występuje jako roślina jednoroczna, która sama się wysiewa. Nasiona wzięłam z cmentarza. Jest żółto – brązowa, z przewagą żółci-  płatki przy środku są brązowe. Kwiaty są większe, bardziej pierzaste niż u Goldsturm, ale cała roślina jest wyższa i bardzie ażurowa. Nie ma takiego regularnego, „szlachetnego” pokroju jak Goldsturm. Przy braku sąsiedztwa może się pokładać. Urośnie za to wszędzie. Ja bym ją nazwała rośliną pionierską.

Rudbekia nieodmianowa

Inną niezawodną byliną przełomu lata i jesieni jest rozchodnik okazały – sedum spectabile.  U mnie występuje w odmianach Herbsfreunde (zielone liście, różowe kwiaty) i Matrona (zielono – bordowe liście, różowe kwiaty). Obydwie odmiany są bardzo odporne i  zdrowo rosną. Co roku są niezawodne, a posadzone w grupie dają wyrównany efekt kolorowej plamy. Bardzo dobrze znoszą  suszę – u mnie rosną w bardzo suchym miejscu i żadna z roślin nie wypadła.

Sedum spectabile Matrona
sedum spectabile Herbstfreude

Rdest himalajski (persicaria amplexicaulius) także znakomicie prezentuje się o tej porze roku. Pomimo, że zaczyna kwitnąc bardzo wcześnie (czerwiec), to nawet we wrześniu i październiku nie widać po nim żadnego zmęczenia. Cały czas kwitnie, a kolory kwiatów są cały czas żywe i intensywne.

rdest himalajski (persicaria amplexicaulius)
rdest himalajski (persicaria amplexicaulius)

Rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) „Speciosa” i „Rosea”

Werbena patagońska (verbena bonariensis) to u mnie i bylina i roślina jednoroczna. Część sadzonek jest ubiegłorocznych, a część roślin to nowe samosiejki. O tej porze roku wygląda najlepiej – na tle innych wyblakłych bylin werbena ładnie kontrastuje swoimi fioletowymi koszyczkami kwiatów. Dopiero o tej porze roku jest dobrze widoczna, choć zaczyna kwitnąć wcześniej.

werbena patagońska (verbena bonariensis)
werbena patagońska (verbena bonariensis)

Trytoma groniasta (kniphofia uvaria) to niespodzianka ogrodowa – w teorii powinna przemarzać zimą. U mnie jednak zimuje i ładnie się rozrasta. Kupiłam kilka odmian o różnych kolorach i rozmiarach, ale po pierwszym roku wiadomo było, że oznaczenie (ze szkółki) nie było chyba odpowiednie, albo po prostu dostałam nie to, czego chciałam. Po roku w ogrodzie dzielę więc swoje trytomy na dwie grupy: wcześnie kwitnące (w czerwcu/ lipcu) i późno kwitnące (późnym latem).  Te kwitnące w sierpniu i wrześniu dają niesamowity efekt i wyglądają bardzo egzotycznie, nawet jeśli już częściowo przekwitły.

Trytoma groniasta (kniphofia uvaria) – jesienią
Trytoma groniasta (kniphofia uvaria)
Trytoma groniasta (kniphofia uvaria)

Byliny późnym latem:

Byliny późnego lata
Byliny późnego lata

 

Byliny późnego lata

 

Byliny późnego lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *