Podczas zimy ogród jest smutny i monotonny. Zieloną ozdobą są iglaki i rośliny zimozielone. Warto jednak pomyśleć o dodatkowej ozdobie – roślinach, które mają kolorowe pędy. Dzięki temu pojawiają się w ogrodzie żywsze kolory: jasno zielony, żółty, pomarańczowy i nawet czerwony.
W moim ogrodzie ozdobne pędy zapewniają przede wszystkim derenie. Ale oprócz nich dekorację dają także złotliny japońskie i pęcherznice.
Warto pamiętać, że kolor pędów wyostrza się dopiero wtedy, gdy rośliny gubią liście. Od wiosny do jesieni, kiedy krzewy liście mają, kolory pędów są przygaszone. Dlatego kupując rośliny np. w lecie najlepiej to robić w miejscu wiarygodnym, żeby mieć pewność, że kupujemy tą odmianę którą chcemy. Na kolor gałązek trzeba poczekać do zimy.
Dereń Sibirica
Dereń biały Sibirica (cornus alba sibirica) to najbardziej znana odmiana o czerwonych pędach.
Dereń Flaviramea
Dereń rozłogowy Flaviramea (cornus sericea Flaviramea) jest najbardziej popularną odmianą o jasnozielonych (trochę żółtawych) pędach. U mnie rośnie najlepiej ze wszystkich dereni – jest dwa razy większy, choć sadzony w tym samym czasie i z sadzonek o tym samym rozmiarze.
Dereń Midwinter Fire
Dereń świdwa Midwinter Fire (cornus sanguinea Midwinter Fire) ma pędy żółte, przechodzące w pomarańczowo- czerwone.
Dereń Winter Beauty
Dereń świdwa Winter Beauty (cornus sanguinea Winter Beauty) jest podobny do odmiany Midwinter Fire, ale u mnie lepiej rośnie (szybciej). Może różnice pojawią się, kiedy krzewy będą starsze.
Złotlin Pleniflora
Złotlin japoński Pleniflora (kerria japonica Pleniflora) to krzew kwitnący pięknymi, żółtymi kwiatami. Jest sadzony dla kwiatów, ale warto wziąć pod uwagę, ze zdobi także zimą – pędy są zielone, ale na tle brunatnych bylin, czy nieco zbrązowiałych iglaków wyglądają efektownie i świeżo.
Pęcherznica Luteus
Pęcherznica kalinolistna Luteus (physocarpus opuifolius Luteus) ma pędy brązowo – pomarańczowe. Nie są one aż tak ozdobne jak u dereni, ale w sąsiedztwie drzew czy iglaków wyglądają dekoracyjnie.